Niespodzianka dla fanów serii

Miłośnicy serii książek o przygodach Harry’ego Pottera po opublikowaniu ostatniej, siódmej, części sagi popadli w swego rodzaju depresję, ponieważ mieli świadomość, że już nigdy nie przeczytają powieści osadzonej w realiach magicznego świata stworzonego przez J.K. Rowling. Na szczęście ich przewidywania okazały się błędne i chociaż oficjalnie historia chłopca z blizną została już zakończona, a Voldemorta ostatecznie pokonano, na rynku co jakiś czas wciąż pojawiają się nowe pozycje nawiązujące do słynnego cyklu. Czytelnicy mieli już okazję sięgnąć m.in. po “Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”, czyli pozycję swoim tytułem nawiązującą do podręcznika, który obowiązkowo muszą zakupić uczniowie pierwszego roku w Hogwarcie. W księgarniach dostępna jest jednak jeszcze jedna książka, która pojawiła się w fabule siedmioczęściowego cyklu. Mowa oczywiście o słynnym przewodniku “Quidditch przez wieki – ilustrowany”, czyli słynnym bestsellerze stanowiącym prawdziwą skarbnicę wiedzy na temat najpopularniejszej grze sportowej w świecie czarodziejów, czyli o quidditchu. Pozycja ta z pewnością powinna zasilić księgozbiór każdej osoby śmiącej nazywać się miłośnikiem Harry’ego Pottera. “Quidditch przez wieki – ilustrowany” zawiera bowiem mnóstwo informacji nie tylko o samej dyscyplinie, ale w ogóle o całym świecie przedstawionym wykreowanym przez J.K. Rowling.

Powrót do przeszłości

Każdy, kto chociaż raz zetknął się z postacią Harry’ego Pottera, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, czym jest quidditch. Ta dyscyplina sportowa przewija się właściwie przez wszystkie części książki, mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że gry tej nie wymyślono ani w czasach Harry’ego, ani nawet za życia jego rodziców. Jak można dowiedzieć się, sięgając po książkę “Quidditch przez wieki – ilustrowany” (https://www.taniaksiazka.pl/quidditch-przez-wieki-ilustrowany-joanne-kathleen-rowling-p-1413554.html), początków quidditcha należy szukać we wczesnym średniowieczu, a konkretnie w dwunastym wieku. Przewodnik w przystępny, a zarazem wyczerpujący sposób, jak na przestrzeni kolejnych stuleci ewoluowały nie tylko zasady rozgrywki, ale także używany w niej sprzęt. Początkowo w meczach korzystano z zaczarowanych kamieni, z czasem jednak zawodnicy sięgnęli po piłki. W czasach współczesnych w grze w quidditcha występują ich trzy rodzaje:

  • kafle – należy przerzucić je przez obręcze znajdujące się na środku boiska, by w ten sposób zdobyć punkt dla swojej drużyny,
  • tłuczki – dwie czarne kule latające nad zawodnikami i utrudniające im grę,
  • złoty znicz – najmniejsza i zarazem najszybsza z piłek w trakcie rozgrywki, jego złapanie kończy mecz.
Zdjęcie utworzone przez drobotdean - pl.freepik.com
Tags: