Kompendium wiedzy

Zapewne każdy, kto przeczytał całą serię powieści o czarodziejach z Hogwartu, ma czasami poczucie, że chciałby dowiedzieć się nieco więcej o świecie wymyślonym przez J.K. Rowling. Autorka najwyraźniej doszła do podobnych wniosków, bowiem już w 2002 roku wydała pierwszą książkę będącą swego rodzaju przewodnikiem po niezwykłych realiach magicznej rzeczywistości. W 2020 roku na polskim rynku dzięki wydawnictwu Media Rodzina pojawiła się najnowsza wersja tej pozycji, czyli Quidditch przez wieki – ilustrowany z www.taniaksiazka.pl. Przewodnik ten wyczerpująco wyjaśnia wszystkie zawiłości gry w quidditcha, które przez lata mogły intrygować fanów. Ta magiczna dyscyplina sportowa pojawia się niemal w każdym tomie przygód Harry’ego Pottera i, jak można wywnioskować z fabuły, stanowi ważną część życia większości społeczności magicznej. Może z tego powodu warto dowiedzieć się o tym sporcie nieco więcej, by lepiej zrozumieć fascynację swoich ulubionych bohaterów. Z pewnością album “Quidditch przez wieki – ilustrowany” jest odpowiednią pozycją do zdobycia tego rodzaju wiedzy. 

Niezwykłe ilustracje

Sam fakt, że Joanne Kathleen Rowling w tak drobiazgowy i kompleksowy sposób opracowała zasady fikcyjnej gry, zasługuje na docenienie. “Quidditch przez wieki – ilustrowany” w bardzo szczegółowy sposób opisuje między innymi historię i korzenie tej gry, życiorysy najsłynniejszych zawodników czy ewolucję, jaką przechodziły poszczególne akcesoria używane podczas meczów. Z albumu można dowiedzieć się między innymi, jakie inne gry magiczne stanowiły inspirację dla wymyślenia tego sportu, a także czym zastępowano w średniowieczu złotego znicza, kiedy jeszcze nie wymyślono ostatecznej formy tej piłki. Zaangażowanie, z jakim autorka podeszła do kreacji świata przedstawionego, powinno wywoływać najwyższy podziw. “Quidditch przez wieki – ilustrowany” ma jednak jeszcze jedną zasadniczą zaletę – został wydany w naprawdę pięknej formie, która z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom estetyki.

Książka warta swej ceny

Quidditch przez wieki – ilustrowany” zawiera mnóstwo różnorodnych treści, a ponadto składa się z przepięknych ilustracji. Podręcznik ten nie zawiera samych faktów, a wydawca dużą wagę przywiązywał do układu graficznego i ogólnego wyglądu pozycji. Mówiąc o jego zaletach, na pierwszym miejscu trzeba oczywiście wymienić przepiękne obrazki, jednak przewodnik oferuje o wiele więcej. Można w nim znaleźć na przykład:

  • wstęp napisany przez Albusa Dumbledore’a, 
  • życiorysy największych graczy w quidditcha,
  • rozkładówki z ilustracjami mioteł i piłek.
Szkoła zdjęcie drobotdean - pl.freepik.com
Tags: